SZC logo

Zalaegerszegi Szakképzési Centrum

OM kód: 203067/005 | 8900 Zalaegerszeg, Déryné utca 1.

Intézmény logo

Zalaegerszegi SZC Széchenyi István Technikum

HírekKözérdekű adatokÓRARENDEKKRÉTA
Széchenyi 2020

Épületgépész technikus

Épületgépész technikus illusztráció

Épületgépészet ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.

Az épületgépész technikus feladata biztosítani egy épület kényelmes használatához a megfelelő technológiákat, ellátja az épületek gépészeti szerelésével, felújításával és karbantartásával kapcsolatos feladatokat. A felhasználó számára megfelelő komfortérzetet biztosító ivóvíz-, szennyvíz-, szellőzési-, klimatizálási-, fűtési- és gáz-rendszereket épít ki. Irányítja, felügyeli az egyes szakági szerelőket olyan módon, hogy közben velük közösen is szerelési munkát végez. Szakági tervegyeztetést követően a kivitelezési dokumentáció alapján ellátja a munkaszervezési feladatokat. Kezeli az egyes kivitelezési dokumentumokat. Elvégzi a gépészeti rendszerek próbaüzemeltetését és az esetlegesen felmerülő hibákat kijavítja, elhárítja. Az épületgépész technikus kapcsolatot tart a megrendelővel, javaslatokat tesz a megrendelői igényeket kielégítő technológiai megoldásokra.

Ajánlott minden fiatal számára, aki jó problémamegoldó készséggel, térlátással, műszaki affinitással rendelkezik, szereti az alkotómunkát és a komplex kihívásokat. Jelenleg nagyon kedvező a piaci környezet, hiszen hatalmas kereslet van a jól képzett szakemberekre és vállalkozókra egyaránt.

KOMPETENCIAELVÁRÁS

Kreativitás, műszaki feladatok iránti érdeklődés, precizitás, együttműködési készség, szervezési és irányítási képesség, analitikus gondolkodás, alapszintű kommunikációs készség.

A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ

  • az építőiparban alkalmazott szakági terveket feldolgozza, javaslatokat tesz a terv javítására, azok alapján összetett épületgépészeti rendszereket alakít ki;
  • az egyes szakági tervek alapján meghatározza a munkával kapcsolatos szervezési, irányítási feladatokat, kialakítja a munkahelyi feltételeket, részletes ütemtervet készít;
  • javaslatot tesz a beszerzési forrásokra, alvállalkozói szolgáltatásokra;
  • ellenőrzi a kivitelezés műszaki tartalmát, javaslatot tesz a terv és a hibák javítására;
  • kapcsolatot tart a megrendelő, tervező, kivitelező és beszállító között;
  • kezeli a kivitelezés dokumentumait, az elektronikus építési naplót;
  • közreműködik az építési hatóság és a szakhatóságok felé a számukra szükséges dokumentációk benyújtásában, elfogadásában, hatósági bejárások megszervezésében;
  • szervezi és irányítja az üzemeltetési és karbantartási feladatokat.

ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ

Az épületgépész technikus szakemberek biztosítják az épület használói számára a kellemes komfortérzetet, a tiszta szűrt ivóvizet. Gondoskodnak a keletkező szennyezett víz elvezetéséről. Közérzetünket nagymértékben befolyásolja a tartózkodási tereink megfelelő hőmérséklete. Hazánkban kevés azoknak a napoknak a száma, amikor nem kell fűtenünk vagy hűtenünk. Ma már a megrendelők részéről elvárás, hogy ezt esztétikusan, lehetőleg nem látható módon, gazdaságosan a lehető legkevesebb káros anyag kibocsátással valósítsuk meg. Egészségünk megőrzéséhez fontos, hogy a belső terekben tisztított, kellemes hőmérsékletű és páratartalmú, szagtalan levegő legyen. A külső levegő egyre szennyezettebb, tehát kezelve kell bejuttatnunk és az is elvárás, hogy a kidobott levegő hőtartalmát hasznosítsuk. Ma még gyakori a földgáz, mint energiahordozó alkalmazása, amit biztonságosan felhasználni csak épületgépész szakember által létesített rendszerben lehet. Az épületgépészet jelentős részben az épületeken belüli készülékek, rendszerelemek elhelyezésével és azok csőhálózatokkal való összekötésével foglalkozik. Iskolánkban több mint 50 éves múltra tekint vissza az épületgépész képzés. Az 1969-es évben két osztállyal indult elsők közt a technikus oktatás. Az akkori és a jelenkori technológiákat figyelve óriási változáson ment keresztül a szakma! Ma már az épületgépészet nagyon szerteágazó és változatos szakterület, gyorsan reagál a fogyasztói és környezetvédelemi elvárások teljesítésére, a modernizáció kihívásaira, az új technológiák alkalmazására. Az európai unió energetikai előírásai csak úgy teljesíthetők, ha minden új rendszer létesítésekor alkalmazunk megújuló energiát hasznosító berendezést. Mi felkészítjük erre a feladatra a technikus tanulóinkat. Megismerik, megtanulják a napenergia hasznosító rendszereket, hővisszanyerős szellőzési megoldásokat, különböző hőforrásból üzemelő hőszivattyúkat. Ezek beüzemelése, beszabályozása elektromos és informatikai ismeretek nélkül nem lehetséges, tehát ezeket is tanítjuk.

 Az épületgépész technikus feladatai: Családi házak, közintézmények, ipari létesítmények rendszereinek kialakításában, felújításában való részvétel, a tervezési fázistól a megvalósításon át a folyamatos üzemeltetésig. Előkészíti a terveket, részletterveket készít és szerkeszt, elkészíti az ajánlatot, irányítja a kivitelezési és szerelési munkákat, megszervezi az üzembe helyezési, beszabályozási, átadás-átvételi tevékenységeket. Tervezi és irányítja a karbantartási, javítási feladatokat, a korszerűsítési munkákat, a bontási, hulladékkezelési és hasznosítási feladatokat. Nagyberuházások kivitelezésének elengedhetetlen szakemberei. Végzett technikusaink részt vehetnek gépészeti rendszerek kivitelezésében, arcképes gázszerelő igazolvány kiváltása jogosultak, aminek birtokában önállóan létesítenek gázhálózatokat. Összegezve, az épületgépész technikus olyan összetett végzettséget adó szakma ahol változó környezetben változatos feladatokat kell ellátni. Keresett szakemberek, kiemelkedő kereseti lehetőséggel, akik néhány év gyakorlat után önálló vállalkozást indíthatnak, hiszen az induló beruházás költsége teljesíthető.

Aki mérnök szeretne lenni, annak egyenes út vezet az egyetemre és ott a szakmai ismeretek igen nagy előnyt biztosítanak az általános gimnáziumban végzettekkel szemben.

Aki rendelkezik technikusi és felsőfokú végzettséggel az akár alkalmazottként, akár saját vállalkozásában végezheti, irányíthatja a kivitelező és tervezői feladatokat is.


Partnereink

SZC logo

Zalaegerszegi Szakképzési Centrum


Zalaegerszegi SZC Széchenyi István Technikum

8900 Zalaegerszeg, Déryné utca 1.

Telefon: +36 30 451 1509

E-mail: titkarsag@szechenyitechnikum.hu

OM azonosító: 203067/005


2025Zalaegerszegi SZC Széchenyi István Technikum